Úsporné světelné zdroje dobyly svět

Přestože na začátku mnozí nadávali, a možná to dokonce byla většina lidí, tak už jsme si na ně tak nějak zvykli. Zkrátka nám nezbylo nic jiného než dát vynálezu pana Edisona sbohem a oblíbit si novinku na trhu, kterou svého času představovaly úsporné světelné zdroje.
A nebudeme si nalhávat, že za nenávistí, která se proti nim zprvu zvedla stál jejich plošný zákaz. To je totiž něco, na co jsou Češi velice citliví. Jakmile jim chce někdo něco zakazovat anebo přikazovat, nedej bože dokonce cizinci z Bruselu, tak je z toho vždy pomalu národní katastrofa, kterou ještě umně živí někteří naši populističtí politici.

Nicméně s odstupem času se jasně prokázalo, že takové úsporné světelné zdroje mají své nesporné kouzlo, a nyní už bychom je zpět neměnili. Jejich hlavní a základní předností je především to, že svítí, ale netopí, jak to bývalo dříve zvykem. Zkrátka když se při práci dotknete jejich baňky, tak si prsty nespálíte, a to je dobře, neboť na topení zde máme jiná, efektivnější zařízení.
No a pak si vezměte tu výdrž! Při stejném výkonu mají mnohem menší příkon, a to zásadně, což znamená, že můžete s jedním takovým zdrojem svítit o sto šest a bude vás to stát minimum peněz vydaných za spotřebovanou energii, alespoň ve srovnání s tím, na co jsme bývali zvyklí.

A jejich životnost, to je něco fascinujícího! Můžete je využívat i více než deset let, než se je budete muset vyměnit za jiné. Takže v těchto měřítcích nabývá jejich zdánlivě vyšší cena úplně jiných hodnot. Pokud totiž investujete do led žárovky Praha třeba dvě stě korun a za to ji budete den co den využívat po deset let, tak pak vám vyjde cena na den, na kterou u jiných výrobků nenarazíte.
Zkrátka a dobře, doba jde mílovými kroky kupředu a jak je vidno, i v dnešní době může být tráva zelenější a nebe jasnější a ne naopak.

https://www.vigan.cz