Jak se vyznat v paticích žárovek a zářivek, aneb jaký je rozdíl mezi E27 a G4

Jak se vyznat v paticích žárovek a zářivek, aneb jaký je rozdíl mezi E27 a G4

V té době se totiž vyrábělo jen několik základních druhů patic žárovek a zářivek a prodavač měl mnohem snazší úlohu, než jakou má dnes.
A tak se často setkáte s lidmi, kteří stojí bezradně před regály plnými technických vymožeností, a netuší, jak se v nich zorientovat.
Základní členění koncovek osvětlovací techniky je jednoduché. Vychází ze dvou modelů – prvním je závit, který se šroubuje, druhým je patice, která se zasunuje. Závity jsou pouze dvojího druhu. E14 a E27.
stropní světla.jpg
Závit E27 – edisonova klasika
První pouliční osvětlení s edisonovými žárovkami vzniklo již v roce 1881 a od té doby se prakticky používá jednotný typ závitů E27 pro velké množství žárovek a úsporných zářivek. Užití nachází i u halogenových světel, LED diodových světel, montuje se do venkovních i vnitřních zdrojů pod pracovním napětím 230 V.
Závit E14 – miňonky
Číslo uvedené za písmenem E značí průměr závitu, tedy v tomto případě 14 mm. Tyto žárovky se používají např. do kuchyňských digestořů, do malých stolních lampiček, do některých světel v interiéru, např. v ložnici atd.

Žárovkové patice zasunovací

G13
Používají se u starých známých zářivkových trubic o průměru 26 mm. Kolíky v patici jsou od sebe vzdáleny přesně 13 mm.
2GX13
Patice 2GX13 se používají speciálně pro kruhové zářivky na 230 V. Slouží zároveň jako jejich opěrný bod.
energetická revoluce.jpg
G5
Využití nachází u moderních zářivek T5, které jsou užší (průměr 16 mm), a také úspornější. Dnes už se vyrábí i LED trubice pro tyto patice.
R7S
Využíváme ji především v halogenových reflektorech a v některých světlech v interiéru. Jedná se o vidlici s roztečí otvorů od 78 do 189 mm a je k ní zapotřebí zdroj napětí 230 V.
GU 5,3 nebo MR 16
Tyto patice slouží výhradně do světel napájených 12 volty (tedy přes transformátor na 12V). S těmito paticemi se setkáte nejčastěji v bodových světlech, nebo u některých lampiček, hlavně v dětském pokoji. Jejich výhodou je eliminace úrazu elektrickým proudem u všetečných dětí.
G4
Rovněž tyto patice jsou v provozu pod napětím 12V, zejména v osvětlení kuchyňské linky, anebo intimního osvětlení.
G9
Jedná se o nejmenší patice pro nejdrobnější žárovičky do bodových světel a podhledů, např. v koupelnách. Tato světla jsou zapojena bez transformátoru, přímo na 230 V.
GU 10
Využití nachází u halogenových, nebo LED diodových světel, která pracují pod napětím 230 V. Montují se běžně do podhledů a bodového osvětlení toalet, kuchyní, předsíní, zrcadel v koupelnách a v ložnicích, do vestavěných skříní, do dílen a garáží, nad pracovní desky stolů atd.

https://www.vigan.cz