Hurá na Moskvu!

Hurá na Moskvu!

O městě

Moskva je hlavním městem Ruska a stejně tak byla hlavním městem celého Sovětského svazu v dobách ne tak vzdálených. Mnoho lidí v době komunismu dokonce Moskvu navštívilo. Bylo to například jako akce výměny studentů nebo odměna pro dělníky aktivní v komunistickém hnutí.

Moskva už byla krásná i tenkrát, město je jedna velká sbírka pamětihodností. Dnes je ovšem už propletená moderní výstavbou srovnatelnou s jinými evropskými městy. Dnešní cestovatel už má výhodu, že si může z takové cesty přivést i nějaké krásné suvenýry. V dobách minulých lidé ani nevěděli, co by si z Moskvy přivezli. Nic tam totiž nebylo ke koupi. Tedy pokud jste nebyli příznivci příšerně silné a nepříjemné vůně. Parfém (tedy nadneseně) Živé květy patřil k těm málo věcem, které si lidé z Moskvy vozili.

Dnes je Moskva moderní a významná metropole, sídlí zde přes 60 univerzit a jsou zde všechny významné státní budovy. Město se pyšní rozlohou přes 2500 km2 a je to nejlidnatější město v Evropě. Najdete zde TV věž Ostankino vybudovanou v roce 1968, která byla do roku 1975 nejvyšší stavbou v Evropě.

Moskva4

Všude v Moskvě narazíte na historii. Už ve 12. století byl v místech dnešního města zemědělský dvorec, který byl pojmenovaný podle řeky Moskva. Z novodobých dějin je zajímavé, že Moskva byla zbavena titulu hlavního města po založení Petrohradu Petrem Velikým v blízkosti Baltského moře v roce 1703.

Moskva5

S Moskvou jsou spojené i výboje Napoleona Bonaparte zakončené v roce 1812 bitvou u Borodiny. Napoleon bitvu tenkrát vyhrál, ale s mnohem většími ztrátami, než počítal a díky taktice, kdy Rusové vyplenili cestu, kterou šla Napoleonova armáda, se vyhladovělá armáda musela dát na ústup a během ústupu umíraly statisíce vojáků. Napoleonovy plány na přezimování v Moskvě tak vzaly za své.

I přes historický význam Moskvy se jí ovšem statut hlavního města vrátil až se zahájením občanské války.

Jak se dopravit do města

Nejpohodlnější cestou je ta vzduchem. Levné letenky do moskvy Levneletenky se dají pořídit v akcích prakticky po celý rok a pokud na cestu nespěcháte, zaplatíte za cestu opravdu nízkou částku.

https://www.vigan.cz