Co všechno zvládne chytrý vypínač

Co všechno zvládne chytrý vypínač

Chytrý vypínač má několik základních funkcí. Pochopitelně dokáže zapnout a vypnout světlo, to bychom od něj očekávali. Kromě toho mění i intenzitu světla, případně barvu světla. To ale není zdaleka vše. Jestliže se propojí s tzv. můstkem, může ovládat celou řadu zařízení, která jsou připojena k Internetu pomocí domácí Wi-Fi sítě.

elektrické zásubky

Samotný vypínač je napájen malým bateriovým článkem 3 V (např. dvě mikrotužkové baterie) a životnost baterií může být i několik let (v závislosti na četnosti využívání přístroje). Nízké napětí baterií je také indikováno senzorem a obsluha je včas na výměnu baterie upozorněna.

Princip funkce těchto důmyslných zařízení se podobá dálkovému ovladači. Elektronika umožní ovládat světla buď v celé místnosti, nebo samostatně, některá světla mohou blikat, pozhasínat, simulovat plápolání ohně, nebo měnit intenzitu a barvu např. v závislosti na dění v televizi.

Programovatelné funkce provedení akce po splnění podmínky

Pokročilé funkce osloví zejména nadšence technicky zdatnější, kteří si rádi doslova a do písmene hrají. Chytré prvky propojují tato zařízení s Internetem pomocí FTTT, což je zkratka anglického výrazu If This Then That. Volně by se dal přeložit jako podmínka: „jestliže vznikne toto, pak proveď tamto“. Tato typická programátorská formulace umožňuje propojit vypínač Schneider s chytrými zásuvkami, čidly, termostaty, a domácími spotřebiči.

připojení

V praxi to může vypadat třeba tak, že požadujete zablikání nějaké žárovky, jestliže přijde do vaší e-mailové schránky zpráva od dotyčného příjemce. Nebo z pohodlí vašeho lůžka můžete ovládat kávovar, roztahovat žaluzie podle počasí, poslouchat vybranou hudbu podle denní doby. Příjemné může být právě po zazvonění budíku v souvislosti s ranním vstáváním automatické rozsvícení světla na toaletě a v koupelně, nebo dokonce napouštění lázně teplou vodou.

https://www.vigan.cz